Szukaj Pokaż menu

Ludzie, którzy w niecodzienny sposób wydali pieniądze z wygranej na loterii

384 962  
926   141  
Wiele osób marzy o tym, by wygrać okrągłą sumkę w totka. Zapewne przemknęło to kilka razy przez myśl także i wam. Okazuje się jednak, że w powiedzeniu "łatwo przyszło, łatwo poszło" jest sporo prawdy...

20 durnych lecz prawdziwych praw prosto z USA

162 120  
447   63  
50 stanów w USA i w każdym obowiązują inne przepisy i regulacje. Nieznajomość prawa, nie zwalnia przybyszów od obowiązku respektowania ich, nawet jeżeli prawa te należą do wybitnie głupich...

#1. Na Hawajach nie można mieć przed sobą jednocześnie więcej niż jednego drinka.

Kliknij i zobacz więcej!

7 ciekawostek o restauracjach KFC - królestwie smażonego kurczaka

233 280  
589   116  
Jedni są w stanie godzinami debatować o wyższości coca-coli nad pepsi, inni natomiast byliby gotowi pokroić się, byle tylko udowodnić, że McDonald's jest lepszy niż KFC. A skoro o tych pierwszych już było, przyjrzyjmy się drugim.

#1.

Panierka - ponoć to właśnie ona jest najcenniejszym skarbem KFC. I to dosłownie, bo receptura trzymana jest w sejfie w Luisville w Kentucky, gdzie siedzibę ma firma. Przepis jest ściśle tajny - do tego stopnia, że połowa składników pochodzi z jednej fabryki, po czym już jako mieszanka transportowana jest do drugiej, która dokłada swoją połowę.

#2.


Dyrektorzy KFC uznali, że swojego cennego przepisu nie będą chronić patentem. Zadecydowała o tym ewentualna konieczność ujawnienia receptury i fakt, że prawa patentowe z czasem wygasają. Skuteczniej receptury chroni więc tradycyjny sejf. Wiadomo jedynie, że w skład panierki wchodzi 11 ziół i przypraw, z czego dwie to pieprz i sól, a pozostałe dziewięć można ponoć znaleźć w większości kuchni.

#3.


Kentucky Fried Chicken - tak brzmi rozwinięcie doskonale wszystkim znanego skrótu. Pełna nazwa firmy funkcjonowała jednak tylko do 1991 roku, kiedy dyrektorzy uznali, że... się jej wstydzą. Na początku lat 90., w obliczu rozkwitu różnego rodzaju diet i mody na zdrowsze odżywianie, środkowy człon nazwy - "fried", czyli smażony - okazał się kłopotliwy. KFC nie zamierzało bynajmniej rezygnować ze smażenia, w zastępstwie zrezygnowali więc z nazwy, licząc, że to pozwoli im utrzymać wysoką sprzedaż.

#4.


Gdyby w Polsce na świąteczny obiad ktoś postawił na stole kubeł skrzydełek z KFC, raczej nie skończyłby dobrze. Tymczasem w Japonii... to już tradycja. Tam Boże Narodzenie równie dobrze mogłoby być dowolnym innym świętem, a i tak nie zauważono by różnicy. Dlatego zamiast tradycyjnego ponoć indyka, często podaje się smażonego kurczaka - który może i tak tradycyjny nie jest, za to znacznie łatwiej dostępny. Tym bardziej w KFC. Zamówienia na świąteczne zestawy w KFC składa się w Japonii nawet z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, a kolejki po odbiór ciągną się godzinami!

#5.


Skąd tak wielkie przywiązanie do kurczaka z KFC? Dla niektórych to jedyna stała rzecz w życiu. Od wynalezienia w 1940 roku przepis na kurczaka nie zmienił się ani o jotę. Jedyne, co poprawiono, to olej, na którym smaży się kurczaka. Z czasem zdecydowano się zastąpić go innym, nieco zdrowszym. Ale trzeba by dużej naiwności, by sądzić, że zmiana podyktowana była troską o zdrowie klientów, a nie względami PR-owymi. Tym bardziej że faktycznie olej zmieniano dwukrotnie - raz w latach 80. na najtańszy palmowy, a dopiero na przełomie wieków na olej sojowy bez tłuszczów trans.

#6.


Smażenie w głębokim tłuszczu to metoda mająca wielu przeciwników - ale jakoś mało kto odmówi sobie aromatycznego de Volaille'a... KFC, w przeciwieństwie do wielu innych restauracji szybkiej obsługi, nie smaży w głębokim tłuszczu - a przynajmniej nie do końca. Faktycznie, kawałki kurczaka w panierce nurkują tu w gorącym oleju, ale dodatkowo traktowane są podwyższonym ciśnieniem. Za sprawą zwiększonego ciśnienia możliwe jest smażenie w wyższej temperaturze - szybciej, a ponoć także i zdrowiej. Zresztą zasada jest niemal identyczna jak w przypadku dobrze nam znanych szybkowarów...

#7.


Pod względem popularności wśród sieci fast food KFC ustępuje wyłącznie restauracjom McDonald's. Co i tak nie przeszkodziło KFC w otwarciu około 19 tysięcy lokali na całym świecie w 118 krajach. 4,5 tysiąca restauracji mieści się w Stanach Zjednoczonych, skąd KFC pochodzi. Na dobre zadomowiło się też w popkulturze.

Źródła: 1, 2, 3
589
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 20 durnych lecz prawdziwych praw prosto z USA
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Idioci są wśród nas VIII - edycja facebookowa
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu Dokąd zmierza ludzkość? Eksperyment Calhouna
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu Faktopedia – Smutny los aktora, który wcielił się w jednego z Teletubisiów
Przejdź do artykułu Kolejne triki wielkich sklepów, które sprawiają, że kupujesz więcej

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą