Szukaj Pokaż menu

Dziwacy z rosyjskich portali społecznościowych LXXXIX - ...kulig za radiowozem

47 330  
148   28  
W dzisiejszym odcinku zobaczycie królów świata, klasę o profilu kulinarno-informatycznym oraz przygotowania do zdobycia K2 zimą...

#1.

Kliknij i zobacz więcej!

10 seks-taśm, którymi ekscytował się cały świat

485 007  
495   45  
O tym, że pewna niekoniecznie do tego przeznaczona część ciała w rzeczywistości świetnie nadaje się do robienia kariery, wiadomo nie od dzisiaj. Zaskakujące jest tylko to, jak duży rozgłos można w ten sposób osiągnąć. Oto 10 najbardziej znanych seks-taśm, które przyniosły (albo odebrały) ich bohaterom ogromną popularność.

#1. One Night in Paris

7 klasycznych ciekawostek o fortepianach i pianinach

31 599  
151   30  
Zasada działania obu jest bardzo podobna. Inne jest ułożenie strun. Te w pianinach zawieszone są pionowo, dzięki czemu cały instrument zajmuje znacznie mniej miejsca. Fortepiany natomiast odwdzięczają się znacznie lepszym brzmieniem.

#1.

Zależnie od modelu fortepiany ważą od 200 do nawet 500 kilogramów. Najkrótsze - fortepiany gabinetowe - mają od 140 do 180 cm długości. Największe fortepiany koncertowe dochodzą z kolei do nawet 3 metrów (największy fortepian w historii miał 604 cm długości - choć według niektórych źródeł jeszcze dłuższy był instrument zbudowany przez pewnego Nowozelandczyka; miał 7 metrów). Większa długość to większe pudło rezonansowe - a to oznacza lepszy i donośniejszy dźwięk.

#2.



Najdroższy fortepian w historii wyprodukowano całkiem niedawno - z okazji igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2008 i po raz pierwszy zagrano na nim podczas ceremonii otwarcia. Misternie wykonany instrument w przezroczystej obudowie zachwycił swoim brzmieniem, a potem… ceną. Sprzedano go anonimowemu kupcowi za cenę przekraczającą 3,2 miliona dolarów.

#3.



Obsługa fortepianu nie ogranicza się do „wcisnąć, żeby grało; puścić, żeby przestało”. Każdy fortepian składa się z nawet 12 tysięcy części, z czego 7,5 tysiąca jest bezpośrednio odpowiedzialnych za generowany dźwięk. W ciągu roku od zakupu nowy fortepian musi być nastrojony co najmniej czterokrotnie. W późniejszych latach - nieintensywnie wykorzystywany fortepian można stroić tylko dwa razy. Rozstrajanie się powodowane jest pracą materiałów oraz zmiennymi warunkami, np. temperaturą.

#4.



Fortepiany są stosunkowo młodymi instrumentami - pierwsze wzmianki o nich pochodzą z przełomu XVI i XVII wieku, kiedy w listach do księcia Modeny zadebiutowała nazwa „piano e forte”. Czego w rzeczywistości dotyczyła, nie do końca wiadomo. Pierwsze prawdziwe fortepiany, od których te współczesne wywodzą swoją formę, zbudował Bartolomeo Cristofori w 1689 lub 1709/1711 roku.

#5.



Kolejną różnicą pomiędzy fortepianem a pianinem jest możliwa do osiągnięcia szybkość gry. Pod tym względem pianino z pionowo rozpiętymi strunami pozwala na mniej, ponieważ przed ponownym uderzeniem w klawisz trzeba go całkowicie zwolnić. W przypadku gry na fortepianie, by zagrać dźwięk ponownie, wystarczy odpuścić klawisz jedynie częściowo. W ten sposób łatwiej o serię szybkich, następujących po sobie tonów.

#6.



Kość słoniowa faktycznie używana była do produkcji drogich fortepianów - szlachetne instrumenty wymagały szlachetnych materiałów. Od lat 40. XX wieku zupełnie zaprzestano jednak tego zwyczaju. Wszystkie klawisze wykonuje się z plastiku, który pokrywa się specjalnym lakierem (od którego zresztą wzięła się nazwa „lakier fortepianowy”).

#7.



Rekord Guinnessa w kategorii „najdłuższy koncert fortepianowy w historii” należy do Polaka. Romuald Koperski grał nieustająco przez 103 godziny i 8 sekund. Sławetny wyczyn miał miejsce w styczniu 2010 roku. Oprócz tego, że zawodowym pianistą, Koperski jest też podróżnikiem, pisarzem, pilotem samolotowym i przewodnikiem po Syberii.

Źródła: 1, 2, 3
151
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu 10 seks-taśm, którymi ekscytował się cały świat
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Martin A. Couney uratował tysiące dzieci, bo nie wiedział, że to niemożliwe
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek z odległego Kazachstanu
Przejdź do artykułu 12 faktów o pasie cnoty. Rzeczywistość była dość brutalna
Przejdź do artykułu 7 nietuszowanych ciekawostek o kosmetykach
Przejdź do artykułu 15 zawodów, które już nie istnieją
Przejdź do artykułu Dach świata pokryty g*wnem, czyli ciemna strona turystyki
Przejdź do artykułu Liczniki i kokpity w samochodach, które wyprzedziły swoje czasy
Przejdź do artykułu 15 najdzikszych newsów tygodnia – kara śmierci za przerwanie ciąży
Przejdź do artykułu Dlaczego nigdy nie odkryjemy wszystkich sekretów wojowników ninja

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą