Szukaj Pokaż menu

Eropak – Kiedy znajdujesz w torebce żony paczkę alternatyw

52 639  
277  
Dzisiaj będziemy towarzyszyć Śnieżce w drodze do apteki, zapiszemy się na kurs oraz będziemy odgrywać różne role...

Najbardziej trafne rady, które dawali dorośli, mówiąc: „Zrozumiesz, kiedy będziesz starszy”

55 866  
350   111  
W dzieciństwie często słyszeliśmy od dorosłych: „Jeszcze jesteś na to za młody, ale jak dorośniesz, to zrozumiesz”. Poniżej prawdy, które ludzie zrozumieli, gdy dorośli.

Co w sobie kryje procesor

34 049  
281   40  
Procesor 386 firmy Intel (1985) był jednym z przełomowych kroków w kierunku dzisiejszych komputerów, przenosząc architekturę x86 do świata 32 bitów. Początkowo chip był dostarczany w 132-pinowej ceramicznej obudowie. W tej obudowie działo się więcej, niż można by się spodziewać. Przyjrzyjmy mu się bliżej.


Oto zdjęcie rentgenowskie procesora 386. Styki są ukazane w jasnobiałym kolorze. Szary kwadrat pośrodku to krzemowa matryca. Wewnątrz obudowy szarawe ścieżki łączą styki matrycy ze stykami na obudowie procesora.


W przeszłości Intel bardzo skąpił pinów, wykorzystując „dane od Boga 16 pinów” w procesorze 4004, mimo że sprawiało to, że układ był wolniejszy i trudniejszy w użyciu. Kiedy Intel został zmuszony do użycia 18 pinów, Federico Faggin powiedział: „To było tak, jakby niebo zwaliło się nam na głowy”.


Ostatecznie Intel przeszedł na układy 40-pinowe (na zdjęciu: 8086). Jednak w latach 80. te „Dual Inline Packages” (DIP) nie były już wystarczająco dobre: tanie, ale z niewystarczającą liczbą pinów i o wiele za duże w porównaniu do maleńkiej krzemowej matrycy w środku. Popularne stały się małe układy scalone i inne nowocześniejsze pakiety.


Procesor 386 potrzebował 132 pinów, więc Intel zaprojektował niestandardową ceramiczną obudowę z siatką pinów. Ceramiczna obudowa zawierała sześć warstw połączeń elektronicznych: dwie warstwy sygnałowe, dwie zasilające i dwie uziemiające. Do zasilania i uziemienia wykorzystano 40 pinów, aby zminimalizować zakłócenia elektryczne.



Obwody logiczne 386 są zasilane oddzielnie od pinów I/O. Zmiana stanu wyjścia pobiera dużo prądu, co powoduje wahania mocy. Mogłoby to spowodować zawodność, gdyby obwody logiczne korzystały z tego samego zasilania. Dlatego wejścia/wyjścia mają oddzielne piny i połączenia na matrycy.


Poniższe zdjęcie rentgenowskie pokazuje warstwy wewnątrz pakietu 386. Grube ścieżki prowadzą od pinów sygnałowych do matrycy. Zasilanie/uziemienie mają metalowe płaszczyzny, perforowane, aby ceramika trzymała się razem.


To zbliżenie pokazuje, jak cieniutkie przewody łączą matrycę z obudową. Pakiet ma dwa poziomy złotych padów, które są połączone z maleńkimi padami łączącymi na krzemowej matrycy.


Połączenia zasilania i uziemienia wykorzystują wiele równoległych przewodów. Pozwala to na większy przepływ prądu, a także zmniejsza indukcyjność (a tym samym szumy). Pakiet Intela był znacznie lepszy niż inne 132-pinowe pakiety o 1/4 indukcyjności. Wynikający z tego szum wynosił poniżej 0,5 V.


Koszt produkcji matryc 386 przez firmę Intel gwałtownie spadł. Ostatecznie obudowa kosztowała więcej niż sama matryca. Intel przeprojektował procesor 386 tak, aby zmieścił się w tańszej plastikowej obudowie.


Obudowa jest niedoceniana, ale ma zasadnicze znaczenie dla tworzenia małych i niezawodnych chipów. W szczególności doprowadzenie zasilania do układu scalonego, a następnie jego dystrybucja są trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. W dzisiejszych czasach obudowa, zasilanie i odprowadzanie ciepła to jeszcze większy problem niż w czasach powstawania procesora 386.



281
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Najbardziej trafne rady, które dawali dorośli, mówiąc: „Zrozumiesz, kiedy będziesz starszy”
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu Jakie są konsekwencje zapijania alkoholu napojem energetyzującym
Przejdź do artykułu Zwykłe zdjęcia, które połączone w pary tworzą bardzo nieczyste obrazki
Przejdź do artykułu Rzeczy, które niedawno były niesamowite, a dziś już mało kto o nich pamięta
Przejdź do artykułu 7 oszustów i przekręty tak zwariowane, że aż trudno w nie uwierzyć!
Przejdź do artykułu 7 pancernych ciekawostek o czołgach - latający czołg i inne "cuda" techniki
Przejdź do artykułu 12 lifehacków tak idiotycznych, że niemal genialnych
Przejdź do artykułu Najdziwniejsze rzeczy znalezione po przeprowadzce do nowego domu XII
Przejdź do artykułu Dlaczego czas płynie szybciej wraz z wiekiem

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą